Fashion & Tips · Moje výtvory

Nositeľný folklór

Hmm, stále rozmýšľam. Mám pauzu, nemám pauzu? Poslednú dobu sa chcem a potrebujem venovať naozaj hlavne sebe. Jednoducho konečne byť egoista a plniť si svoje sny. V jednom článku pred tým som už o tomto ale písala a preto sa tu teraz nebudem opakovať.

Napriek tomu, však rozmýšľam, čo ďalej s blogom a ako pokračovať. Zatiaľ nemám odpovede na všetky moje otázky, takže stále čakám. No to, na čo som prišla je to, že ja sa asi neviem blogu venovať tak ako by to blogerka mala. Pre mňa je to viac občasný denník ako blog…(viac o tomto ale nabudúce…)

Napriek pauze som však čo to nafotila, síce kvôli škole, ale to je teraz nepodstatné. Teraz sa tu o to s vami podelím. IMG_8463

Dnešná téma je FOLK FASHION.

Áno, milujem folklór. Práve pre moju lásku k móde a folklóru som v tomto duchu poňala aj celú svoju ročníkovú prácu. Konkrétne som šila vestu a kabelku. Nafotila som fotky v dvoch štýloch a dnes sa s vami podelím o túto jeho nositeľnú časť. Chcela som ukázať ľudom nádych folklóru v bežne nositeľnom outfite. Vybrala by som sa v ňom do roboty, na pohovor alebo kľudne aj len tak večer von. Zároveň som sa chcela zbaviť lacných folklórnych stúh a nádherných výšiviek a ukázať aj inú časť jeho krásy a nositeľnosti ktorá je aktuálna aj v tomto storočí.

1. MODROTLAČ – je technika farbenia a zdobenia textilu. Vzor tlačený na látku ostane po zafarbení látky modrou farbou z indiga viditeľný (látka väčšinou v bielej farbe). Hlavným predpokladom výroby modrotlače je použitie tzv. papu, teda krycej zmesi, a tiež indiga, rastlinného modrého farbiva, ktoré sa získava z tropickej rastliny indigovníka. Ak by vás táto technika zaujímala, môžem sa jej povenovať aj v ďalšom príspevku.

2. SKLADANIE – jednoduché a pritom krásne. Bez toho aby ste odev či materiál zdobili ho viete obvzláštniť jednoduchým skladaním (niektoré kroje používajú práve sklady ako ozdobu). Pre mňa to znamenalo naskladať ručne sukničku aby vyzerala ako nariasená. Mimochodom riasenie, volány a sklady sú trendom tohto roka.

3. KRAJKA – obyčajná jemná krajka ako ozdoba.

4. BLÚZKA – biela, košeľa či blúzka, veľké naškrobené rukávy… V mojom podaní je to obyčajná blúzka zo sekáča…

Tak nechám vás už vychutnať si fotky a viac napíšem aj v ďalšom článku spolu s fotkami v tejto veste. Ak vás niečo zaujalo, zaujme, môžte kľudne napísať, budem rada 🙂.

 

IMG_8492IMG_8684IMG_8653IMG_8740IMG_8711IMG_8803IMG_8612

IMG_8750IMG_8499

Tak čo podaril sa mi folklór zakomponovať do nositeľného odevu?

Poprípade ako by si sa obliekol ty, keby dostaneš takéto zadanie?

Chcete takéhoto folk style viac?

za foto ďakujem: Miňovi Debnárovi

vesta, kabelka: šila som

náušnice: LenaFolk

lodičky: LIDL

blúzka: sekáč

nohavice: požičané od sesterničky

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s