In to me see

Klbko života


Klbko života sa namotáva a klbko života nás namotáva – a my priveľmi často ostávame mimo hry, kdesi v imaginárnych múzeách svojich predstáv o sebe a o šťastí.

Ktosi sa spýtal starca: “Čo mám urobiť, aby som bol spasený?” Pustovník namotávajúc motúz do klbka, nedvíhajúc pohľad od svojej práce, odvetil: “Práve sa na to pozeráš.”

Anton Šuljić – Dobrý manažér


 

V posledných dňoch ma gniavila apatia, pretože som sa zase raz nechala viesť svojimi predstavami o sebe samej. Môj time management totálne zlyhal a po dlhom namáhaní sa nad zadaniami, ktoré nevyšli podľa mojich predstáv, som sa emočne zrútila. Asi mi dáš za pravdu, že každý si teraz prechádzame svojimi vnútornými krízami. Sú dni, kedy sa ocitáme v malej miestnosti, ktorá nám spôsobuje klaustrofóbiu z vlastných pocitov, ktoré sa na nás tlačia ako približujúce sa steny. Dusia nás. Je to oveľa intenzívnejšie ako v iné dni.

Pamätám si, že minulý rok sa roztvrhlo vrece s čitateľmi púštnych otcov a knihy – Buď, kde jsi od Štepána Smolena. (Ak si ju nečítal/a, odporúčam Ti rýchlo tento status zmeniť) Dnes mi to príde ako totálne prorocká kniha práve pre toto obdobie, kedy sme každý nasilu ukotvení vo svojich domovoch. Bola to príprava. Zostaň, kde si. Zostaň. Teraz to naberá úplne iný rozmer. Doslova sa toho slova môžeš dotknúť.

Prečo píšem tento “list”? Pre nejaké poúčanie? Hmmm, nie. Len chcem, aby to bolo pre Teba také moje malé objatie. Chcem, aby si vedel/a, že v tom nie si sám/sama. 

A tak, keď sa ocitám v tej rýchlo zmenšujúcej sa miestnoti a strácam sa…vďaka Bohu, že sa snažím nájsť. Kde? V Ňom.

IMG_0098

A vďačná som aj za Jeho načasovania. Kedy mi odpovie v momente, kedy to aj moje srdce pochopí nielen myseľ. Napr. aj cez túto pieseň Jedno.tu – Šepkáš mi

Žiť pre okamih, to je pre nás už dlhoomielané heslo. Mňa neraz naštve. Bodaj by nie, keď sa mi tak ťažko aplikuje. Myseľ mám častokrát preplnenú, každá maličkosť odvedie moju pozornosť a potom som frustrovaná. (Možno bude tento článok takým rozjímaním, ale prečo nie. Je dobré sa znovu nájsť. Jedno.tu – More )

 


Veľkou múdrosťou je, keď dokážeme prijať to, čo nám život nadelí. Sme náchylní očakávať od života splnenie nejakého tajného programu plného obrazov a fikcií, a preto nevidíme, čo vlastne život je. A tak namiesto toho, aby sme prijali život so všetkými jeho neistotami a zmenami, ale aj krásami a darmi, radšej žijeme vo svojom imaginárnom svete, očakávajúc splnenie hmlistých snov.

Anton Šuljić – Dobrý manažér


 

Nie, to neznamená, že máš prestať snívať. Znamená to, že popritom snívaní nestrácaj život. Netýraj sa zbytočne predstavami o svojej neomylnosti, ale maj oči otvorené pre prítomnosť, pre to, čo sa deje teraz. Kráčaj za svojím snom dnes a nie zajtra vo svojej dnešnej myšlienke. Neklaď na seba nedosiahnuteľné nároky, ale vedz, že na to všetko máš, keď si necháš pomôcť s tým batohom výziev. Pretože nejde o to urobiť všetko sám a hneď, ale spolu a postupne. Ja viem, že zhmotníš tú krásu, ktorú v sebe tvoríš z hliny túžob. Zhmotňuj ju dnes v klbku života, aby si viac ruka v ruke so životom šiel/šla a nie sa ním nechal/a pritlačiť k múru svojich strachov a vlastných pádov.

IMG_0082

 


Mať život znamená predovšetkým prijať ho a nie vymýšľať si ho. Mať život znamená rozpoznať ho a nie ho pred vlastnými očami zamotávať do zdrapov svojich vlastných a ktovieakých ešte ideologických clôn. Občas stačí iba otvoriť oči a život k nám prehovorí celou silou svojej neomylnej skutočnosti. Existuje iba jedna otázka v tomto duchu, ktorú má zmysel položiť, a tá znie: Ako sa postavím tvárou tvár životu?

Anton Šuljić, Dobrý manažér


 

IMG_0069

 


Foto: Anna Opinová, Dominika Krišová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s