In to me see

Človek logický, človek kamenný

Po dnešnom “rozhovore” s kamarátom…

Napísala som mu, pretože som o ňom už dlho nič nepočula a pri pohľade na playlist, ktorý si púšťal na Spotify, som sa uškrnula. Lofi coding. Darmo, človek z brandže.

Možno vieš, možno nie, ale z tých úvodných viet ti už asi došlo, študujem informatiku. Ťukám všelijaké hókusy-pókusy do klávesice a niekedy z toho vyjde čosi, čo aj funguje. Tie dni sú potom naozaj krásne. Nejeden človek z fachu by ti to potvrdil. Hodiny, ba dni, strávené za PC, oči červené jak oči angorského králika…aaa, veď to poznáš a to nemusíš byť ani programátor/ka. Mám to rada, tieto logické namáhačky, ale dokáže ma to pogniaviť. Veľa psychických stavov som počas štúdia zažila.
Každým semestrom na seba kladieš vyššie a vyššie nároky… Robíš zo seba stroj. Spočiatku prosíš o pomoc a si blízko Bohu, lebo chápeš, že sám to nedávaš. Postupne však naberáš znalosti a rastie v tebe pýcha. Už nepotrebuješ pomoc zhora, vystačíš si so svojimi schopnosťami a podporou spolužiakov. Pokým nepríde situácia, v ktorej si sa dosiaľ ešte neocitol/tla. Postupne kamenieš. Hlava sa dostáva navrch a srdce tlačíš nižšie, aby si ho nepočul/la a necítila. Treba predsa makať, dosahovať úspechy… Korene z neba presadzuješ do zeme.

Prebiješ sa úspešne do ďalšieho semestra. Podarí sa ti nájsť prácu, či sa zapojiť do zaujímavého projektu. Dostávaš uznanie za svoje výsledky. Si súčasťou skvelého koletívu. Stretneš sa s ľuďmi, ktorí toho dosiahli naozaj množstvo. Sú skvelí aj osobnostne. Vidíš ako sa im darí a zisťuješ, že Boha v živote nikdy nepotrebovali. Tvrdo makali.

V mysli sa začína čoraz častejšie naskytať otázka – Potrebujem Boha?

Ak si to preanalyzuješ a vytvoríš akúsi štatistiku úspešných ľudí, asi v mnohých výsledkoch by si získal/a odpoveď – nie. Keď sa pozeráme na tie viditeľné aspekty. Jediné, čo je zapotreby, je zaprieť sa, zamakať.

Stáva sa mi to a jemu tiež. Akoby zaspíme v tom zhone povinností a čas pre modlitbu je odložený na neskôr. Keď to dokončím. Keď skončí toto obdobie. Nie je nám zle, ak teda už nie sme v zlom psychickom stave zo stresu. No, pociťujeme prázdno. Čosi v nás chýba. Srdce skamenelo. Nestačí ho pozdvihnúť záľubami, kreslením, hudbou… Ty a ja sme telo, duša a DUCH. A ducha dokáže oživiť len Boh.

inktober2018_13

 

A dám vám nové srdce a nového ducha vložím do vás; odstránim z vášho tela kamenné srdce a dám vám srdce z mäsa.
Ez 36, 26

strom (2)

 


“Chápu, že chceš zakořenit,” řekl Kasián. “Ale pamatuj, křesťan není strom kořeníci v zemi, nýbrž naopak. Je obrácený vzhůru nohama. Kořeny má v nebi, u Boha. Tam čerpá mízu, a na zemi jen vydáva plody. Po vzoru vtěleného Syna, který se rozdáva lidem práve proto, že patří Otci. Pokud bys chtěl zapustit kořeny ve světe, z něj brát sílu, v něm se zabydlet, pak nebudeš druhé sytit nadpřirodzenou láskou, ale staneš se tím, kdo je vysáva. A pokud přece jen dojdeš klidu, pak tvůj pokoj nebude připomínat svobodu svatých, kteří jsou doma na každém míste, kam je boží přozretelnost přivede, a přitom všude zůstávají cizinci. Ne, byla by to světská spokojenost lidí svázaných zemí, závislých na pohodlí, o které budou ve chvíli smrti beztak připraveni.”

Štepán Smolen – Buď, kde jsi


 

Jedna myšlienka na “Človek logický, človek kamenný

  1. Nie.smrtelnici nebudú nikdy pripravení, lebbo nevedia o živote nič. Ich životy sú žité, ale nie nimi…
    O lásku sa treba starať…prikladať pravidelne polienka, vo forme úsmevov, zážitkov, spoločných rozhovorov….logika je v rozpore s láskou, teda väčšinou….ale existuje jedna cesta….

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s